Bahçeleriniz küçük olsa da onlara büyük zamanlar ayırmalısınız. Bahçe bakımında işinizi en çok kolaylaştıran şey bahçe planınızın olmasıdır. Eğer ki bahçenizi yıl boyunca kullanmak istiyorsanız güneşi dikte edecek, buna göre oturma alanları oluşturacak, buna göre bitki seçimi yapacaksınız. Bahçenin dekoratif bir görünüm kazanmasında en etkili yöntem çarpıcı taş duvarlardır. Öncelikle şu iki şeye karar vermelisiniz.

1-) Hangi özellikleri tutmak istiyorsanız?

2-) Ne eklemeniz gerekiyor?

Kompakt bir bahçede çağdaş bir düzen istiyorsanız ofis tarzı ustaca bir dokunuş yapmalısınız. Bazı alanları düz ve boyalı taşlar ile karıştırarak, sığ kaseler dikim düzeninin bir parçası olmayı düşük bakım kombinasyonu ile sağlayabilirler.

PRATİK ve ŞIK

Koridor tipi bahçeniz varsa giriş kapısından başlayarak sağa ve sola yürürken sizi rahatsız etmeyen, yavaş büyüyen ve geçtikten sonra koku yayan çiçekler yerleştirin. Tabii ki misafirlerinizin geçeceği yol da küçük çakıl taşlarından oluşmalı. Kapıdan içeriye girenlerin ayakkabılarının çamur olma ihtimaline karşı çakıl taşları pratik bir yoldur.

ÇİM KULLANIN

Küçük ve hoş görünen çimleri küçük bahçelerinizde mutlaka kullanın. Çimin kullanılmamasının en büyük sebebi bakımının zor olmasıdır. Bakımı kolaylaştırmak için ise çimlerin geç uzamasını sağlayan tohumlar kullanılabilir.

YERLEŞTİRME ÖNEMLİDİR

Bahçe mobilyalarınızı, salıncaklarınızı olabildiğince açık, gözü rahatsız etmeyen hatta seviyorsanız krem renkte alın. Görünümü iyileştirmek için doğru yerleşim çok önemlidir. Kullanılmayan çoklu koltuklar yerine tekli koltukları tercih etmeye çalışın.

BAHÇEYİ BÖLÜN

Bahçede simetri çok önemlidir. Yerleştirdiğiniz bir yuvarlak masanın her iki tarafına da karşılıklı sandalyeler yerleştirmelisiniz. Bahçeyi ön, orta ve arka olmak üzere 3 ana bölüme ayırın. Bu bölümleri en başta yaptığınız planlamaya göre yerleştirin.

UZUN-İNCE AĞAÇLAR

Ağaçlar hem bizim varlığımız için hem de tüm gezegen için çok önemlidir. Bahçenizde mümkün olduğu kadar çok bitki yerleştirmeye gayret edin. Bahçe için killi, kumlu, hafif veya kireçli, serbest drenajlı topraklar tercih edin. Uzun ve çizgili olan şeyler bulunduğu ortamları olduğundan büyük ve geniş gösterir.

ÇAĞDAŞ ZITLIKLAR

Bahçenizin içi kadar dışı da önemlidir. Bahçe duvarını kırmızı tuğla duvar ile kaplayarak hemen ön tarafında da yemek masası kurmak, yemek esnasında duvarların konuşma noktası haline gelmesini sağlayacaktır.

ÇİTLER

Bir yerleri kapatmak veya çevrelemek istiyorsanız çitleri kullanın. Özellikle bambudan yapılmış çitler bahçeye başka bir duygu katacaktır.

En Güzel Bahçe Dekorasyon Fikirleri

En Güzel Bahçe Dekorasyon Fikirleri

Bahçe Dekorasyon Fikirleri 2015

Bahçe Dekorasyon Fikirleri 2015

Ev Dekorasyon Fikirleri » Balkon

Ev Dekorasyon Fikirleri » Balkon

35 Bahçe Dekorasyonu

35 Bahçe Dekorasyonu

Bahçe Düzenlemesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Bahçe Düzenlemesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Bahçe Dekorasyonu

Bahçe Dekorasyonu

Bahçe Dekorasyonu

Bahçe Dekorasyonu

bahçe dekorasyon fikirleri 2016

bahçe dekorasyon fikirleri 2016

 

Gallery of Küçük Bahçe Dekorasyonu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here