Mutfak tezgâhları genellikle dekorasyon bütünlüğüne göre seçilirler. Fakat yıllarca sağlam bir şekilde kullanabilmek için en sağlam ve en kullanışlı tezgâhların tercih edilmesi gerekmektedir. Hanımlar genellikle mutfak tezgâhlarının üzerinde bir şeyler kesmeye ve sıcak tencereleri unutarak tezgâha koymaya alışkın oldukları için çizilmeye ve ısıya dayanıklı tezgâhların seçilmesi önem arz etmektedir.

Tezgâh modelleri arasında en kullanışlı olanlar granit tezgâhlardır. Çok pahalı olabilirler fakat oldukça dayanıklı ve şık oldukları için emin olun buna değeceklerdir. Isıya dayanıklılıkları ile dikkat çekerler ve renk seçenekleri de gayet güzeldir. Düzenli aralıklarla cilalanmalıdırlar. Çünkü zamanla leke tutabilirler. Dikkatli davranmadığınız sürece çatlayabilirler.

Bir diğer tezgâh çeşidi ise işlenmiş taş tezgâh modelleridir. Taş ve kuvars parçalarının işlenerek bir araya getirilmesi ile oluşurlar ve çok şık olurlar. Granitle kıyaslandıklarında daha geniş bir seçenek yelpazesine sahiptirler ve çizilmeye karşı çok daha dayanıklıdırlar. Her sene cilalandıkları sürece inanılmaz güzel dururlar ekstra bir bakım istemezler. Aside ve lekeye karşı granit tezgâhlara nazaran daha kullanışlı olurlar. Ve doğal taşların işlemesi ile oluşturuldukları için biraz daha pahalı olabilirler.

Sert yüzey tezgâh modelleri çiziklere karşı çok fazla sıkıntı arz etmezler çünkü zımpara ile düzeltilebilirler. Çeşitli renk ve desenlere sahip oldukları için ok farklı şekillerde dekore edilebilen tek parçalı tezgâhlardır. Leke tutma gibi bir sorunları yoktur. Sıcağa duyarlıdırlar ve böyle bir durumda renk değişebilirler. Siparişe göre pahalı olabilirler.

Seramik fayans tezgâh modelleri temizliği en kolay tezgâh modelleri arasında yer alıyor. Ucuz ve dayanıklı malzemeler olduğu için çoğu zaman tercih edilen tezgâh modellerindendir. Sıcağa da oldukça dayanıklı olurlar. Tek sorunları tek parça olmamalarıdır. Çizilip çatlayabildikleri için de dikkatli kullanılmaları ve üzerinde bir şey sürünmemesi gerekir. Çok farklı desenlerde tercih edilebilirler. Seçtiğiniz fayansa göre de pahalıya kaçabilirler.

Lamine tezgâh modelleri pürüzsüz yüzeyleri ile dikkat çekerler ve doğal olarak temizliği de kolaydır. Cilalanabilir ve istediğiniz boyutta kesilebilirler. Dayanıklı bir malzeme olması ve çok fazla renk seçeneğinin olması tercih sebebidir. Fakat çatlak oluşumları yada soyulma gibi durumlarda tamir edilemezler. Kalite seçimlerine göre fiyatları artmaktadır.

Ahşap ve doğrama tezgâh modelleri ortama en sıcak görünümü veren tezgâhlardır. Akçaağaç ve meşe gibi sert ahşaplardan üretilirler ve renk seçenekleri de çok geniştir. Temizlikleri kolay olan ahşap tezgâhlar aşınma gösterdiklerinde zımparalanarak düzeltilir ve cilalanırlar. Kullandıkça su lekeleri meydana gelebileceği için önerilen sürelerde bakım yaptırılması gerekebilir.

Paslanmaz çelik tezgâhlar son zamanların en modern tezgâh modelleri arasındadırlar. Isıya da son derece dayanıklı olurlar. Kesinlikle sızdırmazlar ve çok şık görünürler. Paslanmaz çelikten üretildikleri için de dayanıklı olurlar. Temizliği çok kolay olan bu tarz tezgâhların tek kötü özelliği üzerinde kesim yapılmaması ve bazı durumlarda içe çökebilmesidir. Kullanışlı oldukları için pahalı olurlar.

Ankara Mutfak Tezgahı, Ankara Mutfak Tezgah Fiyatları.

Ankara Mutfak Tezgahı, Ankara Mutfak Tezgah Fiyatları.

Mutfak tezgah dekorasyonu

Mutfak tezgah dekorasyonu

Mutfak tezgahı

 

Granit Mutfak Tezgahları

Granit Mutfak Tezgahları

Granit Mutfak Tezgahı

Granit Mutfak Tezgahı

Mutfak Tezgahı « BAYER MERMER

Mutfak Tezgahı « BAYER MERMER

Mermer Mutfak Tezgahı

Mermer Mutfak Tezgahı

14

14

HAS GRANİT – Mutfak Tezgahı

HAS GRANİT – Mutfak Tezgahı

Mutfak Tezgahı Modelleri Galerisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here