Kına geleneği eski dönemlerden itibaren özellikle Doğu toplumlarında görülen kültürel geleneklerden birisidir. Kına, tamamen doğal ve zararsız yapısı sayesinde saç boyası ve bakım amaçlı da kullanılmaktadır. Kına, kına ağacından elde edilen bitkinin toz haline getirilmesi ile oluşmuştur. Kına tozu su ile karıştırıldığında ve sulandırıldığında ise tende sarıyla kahverengi arası geçici bir iz bırakmaktadır.

Hint kınası, son dönemde bayanlar tarafından en çok tercih edilen aksesuarlardan birisidir. Kınaya hint kınası denmesinin sebebi ise Hintlilerin kınayı kendi geleneklerine göre sürekli kullanan bir millet olmasından dolayıdır. Özellikle de Hintli bayanların süslenmeye düşkün olması, kına yakma işini bir sanata dönüştürmesinde oldukça etkili olmuştur. Hintli bayanlar ellerine, ayaklarına, bileklerine, kollarına hatta bacaklarına muhteşem desenler yaratarak şekiller verirler. Bu desenler günümüzde özellikle genç bayanlar arasında trend olmuş muhteşem desenlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Hint kınası ile dövme yapmak aslında çok basit bir uygulama. Aktardan alabileceğiniz malzemelerle, biraz da el becerisini ile isterseniz kendinize isterseniz de çevrenize muhteşem hint kınası desenleri yapabilirsiniz.

Kendiniz Yapın: Hint Kınasından Dövme Yapmak

Hint kınasından dövme yapmak için malzemeler şu şekilde;

  • Hint Kınası
  • Alman Taşı
  • Su
  • Kürdan
  • Stabilo Kalem

Hint Kınası Nasıl Hazırlanır?

*1 çay kaşığı kadar hint kınasını bir çay kaşığının yarısı kadar alman taşı ile ezip karıştırıyoruz. Taş aktarlarda taş şeklinde satılsa da kolay kırılıyor.

*Kolay sürülebilecek bir kıvama gelene kadar toz kınanın içerisine su katıyoruz. Su yerine oksijen suyu ile de yapılabilen bir uygulama olduğunu hatırlatmakta fayda vardır. Toz karışım ve suyu iyice karıştırdıktan sonra dövmeyi yapmaya başlayabilirsiniz.

Dövme deseni için internette bulunan muhteşem hint kınası desenlerinden en beğendiğinizi yazıcıdan çıktı almalısınız. Aydınger kâğıdı kullanarak stabilo kalem ile desenin üzerinden geçmeniz gereklidir. Dövmeyi yapılacak bölgeye roll-on sürüp aydınger kâğıdını yapacağınız yere bastırmalısınız. Kâğıttaki desen direkt roll- on sürülen bölgeye çıkacaktır.

Hint Kınası Modelleri

Hint Kınası Modelleri

El ve Ayaklar icin Hint Kinasi Modelleri

El ve Ayaklar icin Hint Kinasi Modelleri

Muhteşem Hint Kınası Desenleri

Muhteşem Hint Kınası Desenleri

2016 Hint Kınası Desenleri

2016 Hint Kınası Desenleri

Balköpüğü Blog

Balköpüğü Blog

2016 Hint Kınası Desenleri

2016 Hint Kınası Desenleri

Kına Gecelerinde Hint Kınası Dövmeleri

Kına Gecelerinde Hint Kınası Dövmeleri

Hint Kınacısı Kiralama

Hint Kınacısı Kiralama

 

Muhteşem Hint Kınası Desenleri Galerisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here