Bu sıcak yaz aylarında evin içinde durmaktansa bahçeye çıkmayı tercih ederiz. Ancak bahçe düzenlemeniz iyi değilse burada da sıkılma ihtimaliniz çok yüksek. Bundan 15-20 yıl öncesinde bahçelerde bulunan geleneksel ilginç kapalı teraslar vardı. Buralara bahçe odası deniyordu ve çok kullanışlı bir alandı. İç ve dış dizaynı bir arada bulunduran tek yer burasıydı. Ancak bugüne geldiğimizde bu tür alanların da bahçe bünyesine katıldığı bir dış ortam görüyoruz. Bahçede fazlalık yapan saksılar, bitkiler, eskiyen masa ve sandalyeler bahçe odasına konulurdu.

Ellerinizi kirletmeden şık ve çekici bir botanik bahçe yapmalısınız. Bahçenin bazı bölümlerini oda haline getirmeli buralarda duvar kağıtları ve dekoratif aksesuarlara yer vermelisiniz. Sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği için mutlaka yemek alanı oluşturmalısınız. İlginç kumaşlar kullanmalı, havuzun varsa bunu dekor merkezi haline getirmeli ve ona göre dizaynı yapmalısınız. Çocuklarınızın el becerisi var ise onların vakit geçirebileceği bir alan oluşturun. Ağaçlarınız varsa dallar arasına bir ip çekin ve sarkık lambalar asın. Hatta daha ileri gidersek bir parti ortamı yakalamaya çalışın. Diğer taraftan bahçenin belirle bölümlerinde mutlaka depolama alanları bulundurun. Mobilya gibi Güneşten etkilenecek eşyalarınızı gölgede tutun. Hasır her zaman eşyanın ömrünü uzatır. Kullandığınız kumaşın açık renkli olmasına yani Güneş ışınlarını içine çekmeden direk yansıtan renkleri tercih edin.

Sizin için yaz tatili rüzgar esintisinden ibaretse Doğu tarzını kullanmanızı önereceğim. Esintiyi temsil eden pembe rengi ve beş farklı tonu gölgeniz olacaktır. Aynı rengin tonlarını kullanmak hem uyumluluk hem de canlı bir görünüm sağlayacaktır. Daha önce de bahsettiğim bahçe odalarından bir tanesini burada görüyorsunuz. iki tarafı kapalı L şeklindeki oturma düzeni, hemen ortada bulunan masa, gölgelik ve perdelerle müthiş bir ahenk oluşturuyor.

Sadece dış ortam değil iç ortamın da bahçeyle bağlantılı olması gerekir. Örneğin yağışlı havalarda odanızdan dışarı açılan boydan boya ve bir duvarı kapsayan kapılar büyük bir görür. O güzel toprak kokusu ile beraber kahvaltı yapmanın rahatlığını içerideki doğal dokulardan oluşmuş, nötr renkler barındıran modern yemek odasıyla çıkarabilirsiniz.

Çimlerin dışında özellikle havuz kenarında ve merdivenlerde pratik zeminler kullanılmalıdır. Zeminin kaygan olmaması ve kolay temizlenebilmesi en önemli unsurdur. Tercih edebileceğiniz en uygun malzeme ise kompozit ahşap zemin kaplaması olacaktır. Hatta hava koşullarına göre tüm bahçe mobilyaları da dışarıda bırakılabilir. Sandalye yuvası olarak bilinen köşedeki oturma eşyaları ile masanın etrafında küp şeklinde bir görüntü oluşturmanız güzel olacaktır.

Çocuklarınız için estetik ve rengarenk bir bölüm oluşturmak çok zor olmayacak. Bitkilerin ve rahat oturma alanlarının bulunduğu sıcak tonlarda veranda mobilyalar, renkli tropikal bir hava oluşturuyor.

Yazın en çok yapmaktan hoşlandığımız şeylerden birincisi yüzmek ikincisine de sallanmak diyebiliriz. Güneş veya yağmur fark etmeksizin esneyebileceğimiz, oturduğumuzda bizi derin bir konfora ulaştırabilecek salıncaklar seçmeliyiz ve hava şartlarından da etkilenmemesi için de üstünü kapatmalıyız. Hemen önümüzde yudumlayacağımız soğuk veya sıcak içeceklerin bulunduğu sade bir ayaklı masa ve salıncakta bulunan çayır ve çimenlerden ilham alınarak tasarlanmış yastıklar bulunuyor.

Akdeniz tarzı bir bahçemiz olsun diyorsanız terasta bir üzüm yetiştirmeli ve bununla önce gölge yapmalısınız. Sonrasında hasırdan yapılmış koltuk ve orta sehpayı minderlerle komplike ederek Güneşten korunabilirsiniz.

Ailenizle eğlenceli vakit geçirebileceğiniz, tüm fertlerin bir araya gelebileceği bir ortam oluşturun. Akşam güzel bir aydınlatma için abajur, sağlam ve kaliteli bir şey istiyorsanız hasır mobilyalar, farklılık istiyorsanız da ilginç motifte baskılar içeren yastıkları kullanabilirsiniz. Burada diğer ortamlardan farklı olarak yerdeki geometrik desenli kilim kullanılmış.

Çok büyük değil de daha sınırlı bir bahçeye sahip evler için popüler bir tarz olan geleneksel bitişik veranda yapabilirsiniz. Evin boş bir kenarını en iyi şekilde kullanmak için ahşap mobilyalar ve renkli yastıklarla döşenmiş bir yere ihtiyacınız var.

Bahçe Düzenlemesi

Bahçe Düzenlemesi

Bahçe Düzenleme

Bahçe Düzenleme

Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Bahçe Düzenleme Peyzaj

Bahçe Dekorasyonu

Bahçe Dekorasyonu

Bahçe Düzenleme Örnekleri

Bahçe Düzenleme Örnekleri

Bahçe Düzenlemesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Bahçe Düzenlemesi Nedir? Nasıl Yapılır?

BAHÇE DÜZENLEME « KALE PEYZAJ ÇANAKKALE

BAHÇE DÜZENLEME « KALE PEYZAJ ÇANAKKALE

Bahçe dekorasyonu

Bahçe Dekorasyonu

 

Gallery of Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here