Eve yeni gelecek olan aile bireyleri için anne ve babada ayrı bir heyecan oluşur. Onların odalarını da en güzel şekilde dizayn etmek isterler. Bu odayı hazırlarken dikkat edilmesi gereken unsur bebeğin büyüyeceği güvenli ve rahat bir ortam hazırlamaktır. Bebek sadece fiziksel değil, ruhsal ve zihinsel gelişimini de bu odada sağlayacağı için bebek odası evin en çok önem verilerek dizayn edilmesi gereken odasıdır.

Bebek odalarının tek pencereli olmasına dikkat edilmeli ve özellikle de o pencerelerde korumalar olmalıdır. Odanın güvenliği düşünülmelidir. Avize kullanılacaksa küçük avizeler tercih edilmelidir. Avize renginin odayla uyum içinde olması bebeğin göz zevkinin bozulmamasında ve zarar görmemesi için önemlidir. Işığın beyaz ve sarı olması gerekir. Kırmızı, pembe, mavi gibi renkleri ışıklandırmada kullanmanızı önermiyoruz.

Eskiden kızların odası pembe, erkeklerin odası ise maviye boyanırdı. Yani aileler böyle düşünüyordu. Bu renklerin de dışına çıkılabilir. Mavi ve yeşil gibi tonlar soğuk bir etki bıraksa da sakinleştirici bir özelliği olduğunu bilmelisiniz. Koyu renkleri çok tercih etmeyin, koyu renkler odayı boğar ve küçük gösterir. Bebeğin emekleme döneminde gezebileceği alanlara halı sermekte fayda vardır. Kullanılan halılarında kolay temizlenebiliyor olmasına dikkat edin.

Bebek odasına konulacak olan malzemelerin ağaç malzemeden yapılmış olması önemlidir. Çünkü yapılan araştırmalar metal malzemeden yapılan mobilyaların manyetik bir alan ürettiklerini ve bebeğin kendini yorgun hissetmesine ve uyku düzensizliği yaşamasına neden olduğunu ortaya çıkarmış. Ancak ahşap mobilyada toksin olmayan boya kullanılmış olmasına dikkat edin. Ayrıca odaya alınacak eşyaların yuvarlak hatlı olmasına özen gösterin. Bebeğin sık sık düşüp bir yerlere çarpacağını hesaplayarak dik köşeli mobilyalardan uzak durun. Bebeğin yatağı da çok sert ya da çok yumuşak olmamalıdır. Orta sertlikte olan yarı ortopedik yataklar en ideal olanlardır. Yatağın temiz kalması için koruyucu kullanabilirsiniz. Çarşafların da yüzde yüz pamuk olmasını sağlayın.

Odada çocuğa zarar verecek süs eşyalarını ve diğer aksesuarları çok fazla kullanmayın. Ayrıca odada yapacağınız dekorasyonlar arasında tekli koltuklar da bulunabilir. Rahatlıkla oturup bebeğinizi emzirebileceğiniz ve onunla vakit geçirebileceğiniz bir koltuk çok işinize yarayacaktır. Fakat, koltuğun pencere kenarında tutulmaması gerekir. İşte bazı bebek odası dizaynları;

Bebek Odası Dekorasyonu ⋆ Mobilya Modelleri

Bebek Odası Dekorasyonu ⋆ Mobilya Modelleri

Çocuk Odası

Çocuk Odası

Erkek Bebek Odası Dizaynı

Erkek Bebek Odası Dizaynı

Mükemmel Çocuk Odası Fikirleri

Mükemmel Çocuk Odası Fikirleri

Bebek odası dekorasyonu blog

Bebek odası dekorasyonu blog

dekoratif beyaz mobilya ile dizayn edilmiş kız bebek odası

dekoratif beyaz mobilya ile dizayn edilmiş kız bebek odası

Modern bebek odaları

Modern bebek odaları

Bebek Odaları için Dekorasyon Önerileri

Bebek Odaları için Dekorasyon Önerileri

 

Bebek Odası Dizaynı Galerisi

PAYLAŞ
Önceki İçerikOrtopedik Yatak
Sonraki İçerikKapı Altı Stoperi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here