Dekorasyonda kullanılan her rengin ortama ayrı bir hava kattığı doğrudur. Hatta kullanılan renklerin en az dekorasyonda kullanılan eşya ve malzemeler kadar önemli olduğu unutulmamalıdır. Bahar, yani tazelik ve yenilenmenin mevsimi. Beyazın ortadan kalkıp canlı, büyüleyici, göz alıcı renklerin yüz üstüne çıktığı mevsim. Baharın gelmesi dekorasyona da yansımaktadır.

Ev dekorasyonu denilince akla ilk gelen mobilyalar ve kullanılan aksesuarlardır. Mekânları göz alıcı ve iç açıcı yapan, insan ruhuna hitap etmesini sağlayan en önemli faktör renklerdir. İlkbaharın ışıltısı, renklerin yansıması, değişik renklerde kullanılan perde ve duvar kâğıtlarıyla güzel ve şık bir dekorasyon sağlanabilmektedir. Dekorasyonda birçok tercih olsa da bu yıl en fazla önerilenlerden birkaçı açık renklerden koyu renklere geçiş, değişik renklerin ve tonlarının bir arada kombine edilecek kullanılması. Her rengin kendine özgü bir anlamı olduğu gibi genel bahar rengi olan mavi ve yeşilin de kendine özgü dinlendirici, rahatlatıcı, iç açıcı, doğayı genel olarak yansıtan anlamları bulunmaktadır. Renklere tek tek değinecek olursak yeşilin dinlendirici, mavinin düzenli ve rahatlatıcı, sarı tonlarının canlı ve olumlu bir hava katıcı, kırmızı ve turuncu tonlarının enerji sağlayıcı ve hareketlendirici, mor ve eflatun tonlarının asil renkler oluşu, beyazın ise ışığı yansıtması, ortama ferahlık sağlaması gibi anlamları bulunmaktadır. Bir odayı canlı, parlak, dikkat çekici kılan canlı renkler aynı zamanda oda hacmini daraltıcı bir etki yaptığını göz ardı etmemek gerekir. Kırmızı, pembe, turuncu, sarı tonları ise istediğiniz vurguyu verebilmektedir. Bu renk ve tonlamalarla hareketli ortamlara iyi birer dekorasyon oluşturulabileceği unutulmamalıdır. Canlı ve bahar renklerinin en iyi duracağı diğer mekânlar ise yemek odaları, çocuk odaları, oyun odaları olmaktadır. Daha sakin ve yumuşak bir havası bulunan oturma odası yatak odası gibi mekânlarda ise açık yeşil, mavi, mor kullanılması daha uygun olacaktır.

Tüm bunlarla beraber değişik duvar kâğıtlar ve süslemelerle dekorasyona daha ayrı bir hava ve canlılık katılabilmektedir. Unutulmamalıdır ki dış ortam mekânlarındaki en çekici yönlerinden birisi de dekorasyonları ve renklendirmeleridir.

Trendler

Trendler

İlkbaharın en güzel tonları ile evinizi renklendirin

İlkbaharın en güzel tonları ile evinizi renklendirin

Bahar Yeşili Dekorasyonu

Bahar Yeşili Dekorasyonu

BAHAR AYLARI İÇİN DEKORASYON FİKİRLERİ

BAHAR AYLARI İÇİN DEKORASYON FİKİRLERİ

İlkbahar Dekorasyonu

İlkbahar Dekorasyonu

2015 Yılı Ev Dekorasyon: Dekorasyonda 2013 yılının bahar renkleri

2015 Yılı Ev Dekorasyon: Dekorasyonda 2013 yılının bahar renkleri

2015 bahar dekorasyon trendleri

Koyu Turkuaz Dekorasyonda Nasıl Kullanılır?

Koyu Turkuaz Dekorasyonda Nasıl Kullanılır?

İlkbahar dekorasyonu için hazırlığa başlayın

İlkbahar dekorasyonu için hazırlığa başlayın

 

Gallery of Dekorasyonda Bahar Tonlarını Kullanın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here