İnsanlar genel olarak evlerinde dekorasyon oluştururken öncelikle göz alıcı ve çekici bir dekor olmasını isterler. Ancak bunun yanında bu dekoru oluştururken de sadelik ön plandadır. Sade dağınık olmayan doğal renk ve eşyalardan oluşan bir ev dekorasyonu en çok ilgi gören dekorlardan biridir.

Evdeki stresin ve sıkıntının en büyük sebepleri arasında dağınıklık ve aşırı eşya fazlalığı gelmektedir. Evde stressiz bir ortam yaratabilmek için öncelikle sade bir dekor ve minimum seviyede aşırıya kaçmadan eşya seçmek gereklidir. Tüm bunların yanında önemli bir etken ise seçilen dekorların ve eşyaların renkleridir. Tek renkli bir alan oluşturmak sadelik gibi görünse de aslında değildir. Sadelik oluştururken çeşitli zıt renkler kullanarak bazı bölümlerde zıtlıklar ve benzerlikler oluşturulmalıdır. Diğer alanlarda da aynı renkleri tekrarlayarak gitmek de önemli bir ölçüttür. Oluşturulan dekorlarda denge çok önemlidir. Kullanılan tablolar, lambalar, yastıklar ve benzeri ürünler birbirine asimetrik veya paralel olarak yerleştirilmelidir. Duvarlarda kullanılan renklerin tonu ve kullanılan mobilyaya uygunluğu da sadelik açısından önem taşıyan bir başka husustur. Örneğin duvarlarda bej rengini kullanmak dikkat çekici ancak sadeliğin ön planda olduğu bir renktir. Bej rengi kullanılarak klasik veya modern ama insanın içini son derece ferahlatan, insanı rahatlatan bir etki oluşturulur. Bej renkli duvarlara bağlı olarak çeşitli renk ve desenlerde de kolay bir şekilde sade bir dekorasyon oluşturmak mümkündür.

Sadelik insan ruhuna hitap ediş açısından rahatlık ve huzur sağladığı için çoğu evde aranılan bir durumdur. Dağınıklığın önüne geçmek ve sadeliği hayatın içine sokmak psikolojik açıdan ve ruh sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden dekorasyon oluşturulurken her şeyden önce ruh sağlığı ve psikolojik rahatlık göz önünde bulundurularak oldukça sade dekorlar seçilmelidir.

zeynpnevi_181.jpg

zeynpnevi_181.jpg

Dekorasyonda Sadelik Modası 2015

Dekorasyonda Sadelik Modası 2015

Dekorasyonda Sadelik Modası 2015

Dekorasyonda Sadelik Modası 2015

DEKORASYON SANATI

DEKORASYON SANATI

Hypernormal by Banu: Dekorasyonda Sadelik

Hypernormal by Banu: Dekorasyonda Sadelik

ALTINSIRMA: DEKORASYONDA SADELİK

ALTINSIRMA: DEKORASYONDA SADELİK

8office.jpg

8office.jpg

1.jpg

1.jpg

 

Gallery of Dekorasyonda Sadelik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here