Yurt dışında bırakın balkonda oturmayı evlerde balkon bile göremezsiniz. Mesela mimarisi ile ünlü İtalya’da Çoğu ev balkonsuzdur. Bizim ülkemizde evleri geçtim işyerlerinde bile balkon var. Aslında bizim ülkemizin kendine has bir balkon kültürü var. Balkonuna televizyon atıp dizi izleyen mi dersin, elişi yapan mı dersin. Özellikle son yapılan binalarda balkona verilen önem arttı. Daha büyük boyutlarda ve barbekülü olarak üretiliyor. Peki mimarlar bu kadar balkona özenirken biz neden hiç özen gösterip keyfini çıkararak balkonumuzda oturmayalım. Misafirlerimizi kapalı salonlarımız yerine ferah bir balkonda ağırlamak daha güzel olmaz mı? Eğer sizde benim gibi düşünüyorsanız gelin beraber balkonumuza ne gibi eklemeler ya da değişiklikler yaparak daha hoş bir dekor elde edebileceğimize bakalım.

Balkonunuza ilk adım attığınızda ilk olarak zemin dikkatinizi çekiyordur sizin de. Bildiğimiz beton kullanılır ya da çok fazla özenerek seçilmemiş olan bir fayans kaplıdır. İşe ilk önce zeminden başlayabiliriz. Zeminimizi suni çim ile kaplayıp bir bahçe görüntüsü elde edebiliriz. Ya da daha hoş ve farklı desende fayans ile kaplayıp kenarlarına çok az su alabilen süs havuzları yapabilir ve deniz taşları ile süsleyebiliriz.

Zemini hallettiğimize göre gelelim diğer aksesuarlara. Balkon deyince babaannelerimizin ve anneannelerimizin mis kokulu menekşeleri ve bir sürü çiçek çeşidi aklımıza gelir. Balkonların en önemli görseli çiçektir. Balkon kenarlarına, duvarlara, balkon kapısına sarmaşık asılabilir ya da saksıda sehpa ve balkon kenarına konulabilecek diğer çiçekler ile hem güzel bir koku hem de hoş bir görüntü yakalanabilir. Doğal çiçekler bakımı zor ve kullanışının etrafı kirletmesi sebebiyle yapay çiçeklerde tercih edilebilir.

Balkonlarda koltuk ve sandalyeler diğer önemli bir husustur. Masa ve sandalyeler yılın her günü balkonda kalabileceği için olumsuz hava koşullarından etkilenmemelidir. Genelde plastik ve hasır sandalyeler balkonlar için idealdir. Şemsiye ise sizi yağmurdan ya da güneşten koruyacak bir aksesuar olabilir.

Son olarak balkonun en önemli unsuru olan ışıkları düzenleyelim. Işıklandırma özellikle akşamlar için mükemmel bir ambiyans yakalamanıza yardımcı olacaktır. Çiçeklerin arasına gizleyebileceğiniz spot lambalar ya da duvara monte edeceğiniz loş bir lamba çok hoş bir görüntü elde etmenizi sağlar. Ayrıca yerin kenarlarına ve balkon duvarının üstüne koyacağınız mumlar ile otantik bir ortam oluşturabilirsiniz.

Tüm bunları yaptıktan sonra yapmanız gereken arkanıza yaslanmak ve manzaranızın tadını çıkarmak…

File:Einladender Balkon.JPG

File:Einladender Balkon.JPG

balkon.jpg

balkon.jpg

Cam Balkon

Cam Balkon

bld7

bld7

Cam Balkon

Cam Balkon

cam balkon korkuluğu

cam balkon korkuluğu

Cam Balkon

Cam Balkon

KALE YAPI

KALE YAPI

 

Gallery of balkon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here