Son birkaç yılda dünya muazzam bir şekilde değişti ve  yenilikçi tasarım ürünlerini her yerde bulabilir hale geldik. Dekorasyon denince çoğumuzun Batı’daki ikon isimler akla gelir. Bazı Türk tasarımcılar Yakın Doğu’ya giderek oradaki tercihleri ülkemizdeki modern evlerde kullanarak görünümü genel hatlarıyla nasıl değiştireceği konusunda bize bilgi veriyorlar.

Asya bölgesinde ev dekorasyonları bazı ilginç fikirlere dayanarak oluşturuluyor. Bunun en çok bilinen örneği hikayelerdir. İnsanlar yaşadıkları iyi, kötü veya acı anılarını anlatıyorlar. Yani bir nevi geçmişleriyle yüzleşiyorlar. Korkularını veya mutluluklarına göre olması gereken veya gerekmeyen aksesuarları ve renkleri ayrıştırıyorlar. Sonrasında kişiye ileriye yönelik sorular yöneltiyorlar ve gelecekteki planlarını öğreniyorlar. Bu doğrultuda tasarımlarını geliştiriyorlar. İşin özüne indiğimizde her ne kadar doğru gibi görünse de sizi tatmin etmeyen görüntüler ortaya çıkabiliyor. Ancak bu bölgenin insanları çıkan sonucu çok büyük oranda istemeseler de kabul ediyorlar.

Sanatla uğraşıyorsanız veya kitap okumayı seviyorsanız odanızın en belirgin yerinde bunları sergilemelisiniz. Ev içindeki bu tür bölümler ev sahibini karakteristiğini ortaya çıkarır. Yani Asya’da bir eve gitseniz daha kişiyle konuşmadan onun hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Duvardaki tablolar işlerinin gereği olarak asılmış. Diğer taraftan odadaki yeşillikler de ferahlatan bir seçenek olmuş.

En belirgin diğer bir özellik de doğallık olabilir. Malzeme tercihlerinde genellikle doğal ürünler tercih edilir. Ülkemizde tasarım kültürü çok erken oturdu ama şimdi olduğu kadar bundan 10 yıl önce fabrikalar yoktu. Herhangi bir mobilya almak istediğimizde ustaları çağırmak zorunda kalırdık. Ancak şimdilerde yerel işletmecilerden ürünlerimizi satın alıyoruz. Daha teknolojik bir çağa geçtiğimiz için her zevke göre mobilyalar üretiliyor. Asya’da da aynı şekilde teknoloji gelişmiş fakat kullanılan ürünler alışkanlıklarını bozmamış. Kültürlerini devam etmek için doğal ürünler kullanmaya devam ediyorlar.

Türkiye genelinde en çok kullanılan ürün kesinlikle mermerdir. Mutfaktan, banyoya kadar evimizin neredeyse her anında görebileceğimiz nadir yapılardandır. Asyalılar bu kültürü bizden almışlar ve mermeri inanılmaz bir şekilde kullanışlı ve çok amaçlı kullanıyorlar. Örneğin zeminde kullanılan mermer etraftaki ayna ve ahşap zeminle ışığın vurmasıyla beraber her tarafı aydınlatıyor ve huzur ortamı sağlıyor.

Aydınlatma onlar için büyük önem taşıyor. Doğru aydınlatma ile odada bir ruh oluşturmak için önemli bir adım. Farklı düzeyde aydınlatma türleri kullanarak evin ışık dengesini sağlamak gerekir. Dekoratif aydınlatma kullanılacaksa özen gösterilerek seçilir. Eğer bu aydınlatma odaya baktığınız zaman ayırt edilen bir parça olmadığı sürece de kullanmazlar. Duvarlar tertemizdir, çerçeve ve çizgilere önem vermelerinin yanında elektrik prizlerini kötü görüntü oluşturdukları için mutlaka gizlerler.

Asya Tarzı Dekorasyon, Uzak Doğu Stili

Asya Tarzı Dekorasyon, Uzak Doğu Stili

Dekorasyon

Dekorasyon

Yatak Odası Dekorasyonu İçin Farklı Tarzlar

Yatak Odası Dekorasyonu İçin Farklı Tarzlar

asya

asya

Asya Tarzı Dekorasyon Fikirleri

Asya Tarzı Dekorasyon Fikirleri

Asya Tarzı Dekorasyon

Asya Tarzı Dekorasyon

Asya Tarzı Dekorasyon

Asya Tarzı Dekorasyon

Asya Tarzı Dekorasyon, Uzak Doğu Stili

Asya Tarzı Dekorasyon, Uzak Doğu Stili

 

Gallery of Asya Tarzı Dekorasyon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here